Strona 1 z 2

komputer do studia nagraniowego

: 12 lis 2012, 17:17
autor: GENERiC
Bez zbędnych ceregyieli...chciałbym poradzić się Was chłopaki w sprawie kupna nowego komputera. Wy tam się na hardware DOBRZE znacie to mam nadzieję, że mi DOBRZE pomożecie. Nowy PiSi musi być DOBRY, gdyż jak wspomniałem w temacie ma służyć przede wszystkim do zastosowań m.in. muzycznych, graficznych. No więc nie potrzebuje tutaj żadnych sooper dooper looper zaje******* płyt głównych do overclockingu, chłodzenia LN2, obudowy z neonami i zasilacza z mocą większą niż elektrownia w Połańcu. ;) ma być jak najlepszy performance w jak najprzystępniejszej cenie(którą trudno mi określić w tym momencie).

Co do CPU - to już powiedziałem, nie ma to być koks liczący 32M próbkę liczby Pi w 12 sekund. Ma być jak najmniej prądożerny, ale wydajny, przystosowany do wielozadaniowości(myślałem może nad jakimś czterordzeniowym). Najlepiej żeby taki był out-of-the-box, nie planuję żadnego OC.

RAM - najlepiej tyle ile fabryka dała mobo miejsca ;] liczyłbym na jakieś 8GB.

GPU - totalnie mi zwisa, starczy mi jakaś nawet low-endowa integra. Nic więcej.

Mobo - najmniej zależy mi na zintegrowanej karcie dźwiękowej, bo i tak muszę kupić z marszu nową. Teraz to pewnie jako standard pakuje się HDA. Miło by było jakby była duża ilość portów USB i IEEE1394(tak, wiem że można pakować pod PCI więcej, ale chciałbym je jak najmniej zajmować, to już takie typowe amigowe podejście :trollface: ).

HDD - no tu by się przydało coś porządnego, 500GB to minimum dość mocno zaokrąglone w dół. Myślałem nad 750GB. Manufacturer może być każdy oprócz Szajsunga(skłaniałbym się do Seagate lub WD). Chciałbym, żeby ten dysk był konkretnie pod robotę, pod system wrzucę sobie starego Maxtora 120GB.

No chyba niczego nie ominęłem. ;) wiem, że to w kontekście informatyki wyda się śmieszne, ale chciałbym, żeby jak najdłużej to dało radę pochodzić na w miarę dobrym poziomie, żebym na parę lat miał spokój i nie wymieniał niczego. W przyszłości mam ochotę kupić sobie jakieś 2 Flatrony i zrobić dual-screena, ale póki co musze zrobić remont w pokoju, a to też kolejne wydatki... liczę chłopaki na Waszą pomoc!!

Re: komputer do studia nagraniowego

: 12 lis 2012, 17:39
autor: robi_10
Podaj chociażby orientacyjny budżet na komputer to łatwiej będzie coś złożyć ;). Ma być oddzielne chłodzenie, czy zwykły BOX starczy?

Re: komputer do studia nagraniowego

: 12 lis 2012, 18:13
autor: lolasher
Napisał, że box starczy. A z ciekawości spytam, wymyśliłeś już jakąś kartę dźwiękową? Oczywiste mi się wydaje, że powinno to być urządzenie na usb, by maksymalnie ograniczyć poziom szumów pochodzących z komputera.

Re: komputer do studia nagraniowego

: 12 lis 2012, 18:56
autor: GENERiC
robi_10 pisze:Podaj chociażby orientacyjny budżet na komputer to łatwiej będzie coś złożyć ;).


no, chciałbym tak poniżej tysiąca złotych się wyrobić. To taka naprawdę bardzo bardzo bardzo maksymalna granica.
robi_10 pisze:Ma być oddzielne chłodzenie, czy zwykły BOX starczy?
myślę, że BOX powinien starczyć. Nie chciałbym nic podkręcać, chciałbym uzyskać jak najlepszą wydajność out-of-the-box, jak już pisałem. No i ma być jak najcichszy. :trollface:

myślałem też trochę nad kupnem laptopa, zawsze to mobilność się przydaje. Np. zaraz nagrywać będę wokale kumpla u niego, a on nie ma zbyt dobrego softu(FL Studio, jakoś mam duże uprzedzenia), no i hardware'u(jakiś chu**** mic, integra HDA). W takich sytacjach brałbym lapka, ze sprzętem, i po sprawie. Jednak chyba za taki laptop porządniejszy trzeba przeszło tysiaka dać, no i możliwości jakiejś rozbudowy o wiele mniejsze.
lolasher pisze: Napisał, że box starczy. A z ciekawości spytam, wymyśliłeś już jakąś kartę dźwiękową? Oczywiste mi się wydaje, że powinno to być urządzenie na usb, by maksymalnie ograniczyć poziom szumów pochodzących z komputera.
na pewno rozwiązanie FW/USB(no USB jest najwolniejsze z tych wszystkich) byłoby najwygodniejsze(jeszcze do tego jakiś potencjometr). Choć bawiłem się u znajomego Delta 1010 i muszę przyznać, że szczena mi opadła. Ale taki kombajn póki co mi nie potrzebny. Chciałbym jednak mieć jak najniższą latencję, jak najwięcej wejść/wyjść, dlatego skłaniałbym się do PCI, a może jakiś do tego mikser cyfrowy...ale to daleka przyszłość. :trollface:

Co do szumów to nie ma różnicy, czy na PCI, czy FW, czy USB. To może być kwestia np. kolejności włączania/wyłączania np. głośników.

Re: komputer do studia nagraniowego

: 12 lis 2012, 19:02
autor: lolasher
No mi robiło różnicę przy poczciwym SB Live, np szum malał przy odłączeniu chłodzenia procesora, albo nawet zmianie karty graficznej, ale lepsze karty są chyba jakoś skutecznie ekranowane, nie wiem, potem kupiłem piec do gitary i przestałem używać komputera do takich celów.

Re: komputer do studia nagraniowego

: 12 lis 2012, 19:10
autor: urban92
Procek - Core i5 3570 (bez K) - 850zł w Komputroniku, 750-770zł jeśli będziesz kupował przez Internet. No co tu dużo mówić, procek który poradzi sobie ze wszystkim przez wiele lat. Procesor energooszczędny, zakładam że nie planujesz OC więc zaproponowałem model który ma na starcie wysokie taktowanie (3,4 Ghz i 3,8 w Turbo).

Chłodzenie - BOX, który spokojnie wystarczy bez OC, choć tu rodzi się pytanie czy dźwięk wentylatora rozkręconego do 2000 RPM podczas największego obciążenia nie będzie ci przeszkadzał podczas tworzenia muzyki.

Mobo - Asus P8B75-V - 300zł. Tania płyta na chipsecie B75, nie potrzebujesz jakiś pro super duper bajerów, wystarczy żeby działała i dawała podstawowe wyposażenie, chipset zapewnia 4 porty USB 3.0, jeden port SATA3 dla SSD. Niestety w dzisiejszych czasach łatwiej znaleźć dziewice w burdelu niż płytę pod LGA1155 z FireWire, więc będziesz musiał się ratować dodatkowym kontrolerem na PCI, płyta ma aż 3 takie porty, więc po wsadzeniu jakiejś dźwiękówki zostanie jeszcze zapas.

RAM - Goodram, zwykłe 1333Mhz, gdyż sb/ib nie potrzebują super szybkich ramów, po dwie lub cztery kości 4GB w zależności od tego czy chcesz 8 czy 16GB pamięci - 140zł za 8, 260 za 16GB.

GPU - Integra intela, wystarczy do zastosowań jakie planujesz.

HDD - Barracuda 7200.14 1TB - 300zł - Najnowsza seria, powinna ci się spodobać.

SSD -Vertex 4 128GB - 479zł - Mimo że daje go tutaj tylko jako opcja to szczerze polecam, gdyż posiadanie SSD w komputerze daje naprawdę niezłego kopa.

Obudowa i zasilacz - według uznania, proponuje jakieś tanie zestawy Chiefteca z porządnym zasilaczem i USB 3.0 na przodzie.

Re: komputer do studia nagraniowego

: 12 lis 2012, 19:28
autor: Rublik
To na pewno przekracza wspomniane wyżej 1000 zł :P
Może zamiast i5 jakiś i3, bez SSD?

Re: komputer do studia nagraniowego

: 12 lis 2012, 19:36
autor: bsystem
Jak składać komputer, to na lata, więc IMO lepiej jedna porządna inwestycja :P

Re: komputer do studia nagraniowego

: 12 lis 2012, 19:44
autor: robi_10
urban: to co podałeś, to sam procesor prawie wyczerpuje cały budżet :trollface:

Za tysiąc złotych nie ma szans na 4 rdzeniowego sensownego Intela..
Ode mnie zestaw:

CPU: http://www.morele.net/procesor-intel-co ... ox-375927/ - 455zł (fajnie by było dopłacić do i5 przynajmniej 3470)
Chłodzenie: Dołączone do procesora.
Mobo: http://www.morele.net/plyta-glowna-asro ... -m-471782/ - 256zł
PSU: http://www.morele.net/zasilacz-tacens-r ... rv-446132/ - 134zł (cicha, bardzo fajna konstrukcja. Słabe okablowanie, ale da się przeżyć, polecam)
RAM: http://www.morele.net/pamiec-good-ram-g ... dc-312401/ - 124zł
GPU: Zintegrowane z procesorem
HDD: http://www.morele.net/dysk-seagate-barr ... em-432403/ - 315zł (warto zastanowić się do dopłaty ok. 50zł do WD Black 1TB, które są szybsze)
Case: http://www.morele.net/obudowa-silentium ... 10-397103/ - 145zł
I tak wyszło mi 1400zł więc ponad budżet... zaoszczędzić możesz biorąc mniejszy dysk, mniej pamięci ram (nie opłacalne) lub zmieniając procesor na bardziej budżetowy.

Re: komputer do studia nagraniowego

: 12 lis 2012, 20:00
autor: urban92
Jak już na maxa ciąć koszty to brać celerona np. G550 za 150zł zamiast i3 i 4GB ramu zamiast 8. Bardziej się już zaoszczędzić nie da, nie uznaję płyt na H61 bo mają o wiele słabsze możliwości rozbudowy.

Re: komputer do studia nagraniowego

: 12 lis 2012, 20:12
autor: Dexter

Re: komputer do studia nagraniowego

: 14 lis 2012, 19:24
autor: GENERiC
dzięki za pomoc, chłopaki.

W sumie to prawda, lepiej wyrzucić już teraz te półtora tysiąca i mieć spokój na parę lat, tymbardziej, że zestaw urbana bardzo mi się spodobał. ;) SSD to ciekawe rozwiązanie, lecz sądzę, że może poczekać. Tym bardziej, że cena wciąż duża, a pojemność nie powala(co najwyżej jako dysk pod OS).

co do chłodzenia, no właśnie chciałem jak najbardziej ominąć wszelkie hałasy tego typu. Co więc proponujecie i co najważniejsze, w jakiej cenie? Po tak znacznym przekroczeniu planowanego budżetu chciałbym wszystko dokładnie analizować. ;)

Re: komputer do studia nagraniowego

: 14 lis 2012, 19:38
autor: Lewan
Moim zdaniem BOX wystarczy, po obniżeniu obrotów będzie niemalże niesłyszalny. Ale jakbyś na upartego chciał wymienić, to: http://www.komputronik.pl/product/10997 ... 1_PWM.html + pasta http://www.komputronik.pl/product/29537 ... _STG1.html lub http://www.komputronik.pl/product/25744 ... _1_g_.html (świetna pasta!). Uważam, że to dobry wybór, po cechach wentylatora wydaje mi się cichy i nawet wydajny, a pasty... poprostu wiem, że są dobre.

Re: komputer do studia nagraniowego

: 14 lis 2012, 20:24
autor: robi_10
Z tanich dobrych chłodzeń polecam szczególnie Xigmatek Loki, ale że ostatnio jest cięzko dostępny, to warto zainteresować się SilentiumPC Spartan HE923 lub HE912. Z nieco wyższej półki masz już Zalmana Flex, SilentiumPC Fortis HE1225 albo Zalmana Performę (sam mam, naprawdę dobre chłodzenie). Flex jest dobry, ale jeszcze lepiej jest dokupić do niego oddzielny wentylator, bo ten dołączony może na wysokich obrotach być dość głośny. Za Peformą przemawia to, że dołączaną masz fajną pastę Zalman STG2. Jednak mając na uwadze to, że OC nie będzie robione, to nie wiem czy jest sens dopłacania... Jeśli oddzielnie miałbyś kupować pastę to Lewan, są lepsze pasty niż te które podałeś. Godna uwagi jest Arctic MX-2, która stanowi świetny stosunek ceny/jakości (która jest naprawdę wysoka). Alternatywnie - Zalman STG-2.

Zestaw podany przez Urbana jest dobry, jak dopłacisz to warty wzięcia, chociaż mobaska i tak zmieniłbym na Asrocka, którego podałem ;)

Re: komputer do studia nagraniowego

: 14 lis 2012, 20:52
autor: urban92
Ten Asrock jest też bardzo fajną i tanią płytą, no i można do niego dobrać tańszą obudowę mATX.