WinSxS pisze: ↑03 wrz 2024, 9:03
Ale fakt jest faktem, ścieżka upgrade na AMD wygląda znacznie lepiej niż na Intelu, od czasu Zen1 mieliśmy raptem jedną nową podstawkę (AM5, jednocześnie też przejście na DDR5), Intel zaprezentował w tym czasie 1151 "v2", 1200, 1700 i idzie już kolejna 1851.
Nie mieli wyboru, pierwsza generacja Ryzenów nie była bez wad oraz w bezpośrednim starciu z Intelem wówczas przegrywała wydajnościowo. Nadrabiała za to ilością rdzeni, co w końcu poruszyło trochę rynek CPU, ale dalej musieli zaoferować coś, co jakkolwiek przyciągnie klienta, czyli prosta i zarazem daleka droga upgradu, bo startując z samego dna nie mieliby nawet kogo doić z kasy. Wyszło im to na dobre, a ludzie faktycznie przekonali się do ich procesorów, bo większości obietnic jednak dotrzymali, mimo, że kupowali nieco kota w worku. Do tego wówczas bardzo pomógł fail z dostępnością 8-gen Intela
Długowieczność AM5 aktualnie przypłacamy absurdalnymi cenami płyt głównych, zwłaszcza tych, które mają być wyposażone na miarę 2024 roku. Rynek budżetowych płyt praktycznie nie istnieje. Procesorów także - gdzie chociażby Ryzen 3?
WinSxS pisze: ↑03 wrz 2024, 9:03
I o ile wielu użytkowników jest w stanie przymknąć oko na wersję PCI Express (szczególnie że nie ma ogromnych różnic w realnych zastosowaniach, bynajmniej na dzień dzisiejszy)
Nie chodzi tu o wydajność, a o ilość (w zasadzie jedno jest następstwem drugiego), bo coraz częściej używamy PCI-E, chociażby do dysków NVMe, a ilość linii w konsumenckich platformach dalej jest niemalże taka sama (mała), więc nowsze PCI-E daje możliwość ich wykorzystania bez większego impaktu na wydajność gdy np. zostaną one obcięte dla grafiki. W niektórych grach różnica jest widoczna, choć jest to zależne od gry/silnika. Polecam zobaczyć jaka sieczka robi się w chociażby najnowszych DOOMach czy CODach
Ogólnie nie jestem fanem faworyzowania żadnej z marek, bo każda ma coś za uszami mniej lub bardziej.