Strona 1 z 1

Upgrade zestawu - 6800K, czy 8700K?

: 20 lis 2017, 4:12
autor: robi_10
Czołem.

Po tylu latach wreszcie i u mnie nadszedł czas na zmiany. Mimo, że 2500K całkiem daje radę, to chcę go zostawić rodzince, a sobie złożyć coś nowszego - dla nich pewnie obecny zestaw będzie działać jeszcze drugie tyle co mi.

Docelowo platforma ma się opierać o i7 6800K lub i7 8700K (a więc 6C/12T) - przynajmniej tak mi się wydaje, ze to najlepszy wybór. Z wiadomych względów - platforma na Ryzenie w moim przypadku się po prostu nie opłaca, a i7 7800X odrzucam ze względu na rażące problemy z temperaturami przez gluta (tym bardziej, że w moim przypadku będzie podkręcanie i z tego co czytałem, to nie wygląda to najlepiej nawet na domyślnych ustawieniach - wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli się mylę. Nie, nie chce mi się bawić w skalpowanie). Cena w tym wypadku nie gra roli, bo wyjdzie to podobnie - w przypadku 6800K będę musiał zapłacić więcej za płytę, a 8700K pewnie sam z siebie będzie droższy... No, ale do rzeczy.

CPU - jak wyżej, i7 6800K lub i7 8700K. Dodam, że w przypadku tego drugiego będę musiał poczekać - niestety jeszcze nie mam możliwości jego zakupu...

MOBO - no i tutaj jest problematycznie... Płyty z X99 są wprawdzie drogie, ale całkiem bogato wyposażone, z drugorzędnych rzeczy - są ładniejsze. Płyty pod Z370 są.. obrzydliwe, i naprawdę biednie wyposażone, chociażby jak chodzi o takie głupie "przyziemne" rzeczy jak ilość portów USB czy ogólnie złącz. Poważnie, nie da się już kupić płyty, która nie świeci się jak choinka na święta, nie ma "gaming" w nazwie, przy tym jest sensownie wyposażona, i nie kosztuje ponad kafla? Z X99 myślałem o następcy mojej obecnej płyty, czyli ASRocku X99 Extreme4. Pod Z370.. naprawdę nie mam pomysłów - w każdej którą oglądałem nie podobało mi się co innego :P

RAM - Obecnie mam DDR3, więc podmianka obowiązkowa na "jakieś" DDR4. Chętnie posłucham jakichś propozycji. Myślę, że póki co wziąłbym 16GB, ale jakoś za kilka miesięcy raczej dorzuciłbym drugie tyle, bo wątpię, że na dłuższą metę mi to wystarczy - już z obecnymi 12GB nie jest komfortowo.

GPU - zostaje to co jest obecnie. Wiem, że GTX760 w takim zestawie szału nie będzie robił, ale póki co spełnia swoje zadanie. Jak kiedyś mi się ubzdura w przyszłości, to dokupię.

SSD/HDD - tu także bez zmian. Plextor M6S dobrze sobie radzi, a kiedyś ewentualnie jak będzie trzeba, to kupi się coś na M.2.

Case - Phanteks Eclipse P300 już sobie czeka na nowy zestaw :)

PSU - bez zmian, myślę, że XFX Core 550W także da radę.

Chłodzenie CPU - Myślałem nad zakupem czegoś w stylu Corsaira H75 - ma dobrą wydajność, przy czym wygląda estetycznie. Powiedzmy, że jak chcę coś już składać, to niech jeszcze cieszy oko ;). Podkreślam przy tym, że będzie robione OC prędzej, czy później.

Bonusowa kwestia - dobrze by było, gdyby dało się w miarę bezproblemowo zainstalować system inny, niż Windows 10.

W skrócie, potrzebuję CPU, MOBO, RAM oraz chłodzenia do obecnego peceta. Ciężko mi wyznaczyć jeszcze dokładny budżet - tym bardziej, że nie wiem za ile mniej więcej mógłbym zakupić 8700K, ale raczej wiadomo w jakich granicach oscylować. Pewnie będę musiał łącznie wyłożyć około 2500-3000zł, może więcej...

Co sądzicie? Co w zasadzie tracę biorąc zestaw 2 generacje wstecz? A może lepiej poczekać, i wziąć 8700K? A może jednak 7800X nie jest taki zły jak o nim piszą? Tyle jest obecnie możliwości, że sam nie wiem na co się zdecydować, niby wszystko podobne, a jednak inne :P

Z góry dzięki za sugestie!

Upgrade zestawu - 6800K, czy 8700K?

: 21 lis 2017, 23:14
autor: urban92
Kurcze, ciężka decyzja... czeka mnie jeden z dłuższych postów od lat.

CPU

Różnice między 6800K i 8700K (czyli pomiędzy Broadwellem a którymś z kolei udoskonaleniem Skylake) można w teorii z grubsza pominąć.. co prawda ten drugi jest taktowany wyżej o ponad 1Ghz w trybie turbo, co byłoby zapewne miażdżąca równicą... gdybyś nie podkręcał. Zastanów się jednak czy zrobisz na 6800K 4.8-5 Ghz żeby dogonić 8700K na stocku z uwzględnieniem nadrobienia różnic tych kilku generacji dzielących Broadwella i Cofee Lake, bo jednak te kilka procent zegar w zegar różnicy jest. Wiadomo jednak że LGA2011 ma lut pod rdzeniem a nie pastę, więc kultura pracy i możliwości OC będą większe.

Mobo

Niebawem pojawi się chipset Z390, który będzie prawdziwym chipsetem zrobionym pod Core 8gen, a nie przebrandowanym Z270 będącym skokiem Intela na kasę. Z390 będzie mieć m.in zintegrowany kontroler USB 3.1 i wiele usprawnień. W przypadku Z370 i X99 liczenie na to że kiedyś obsadzisz na tej platformie nowszy procesor jest jak liczenie na to że kiedyś dostaniemy emerytury od ZUS, nadzieja matką głupich... LGA2011/X99 to już martwa platforma, a jest bardzo duża szansa że Z370 nie będzie obsługiwać Cannonlake, może warto poczekać na Z390?

Płyty Z390 zapewne będą drogie, ale raczej nie przekroczą cen nowych płyt X99, które jednak trzeba przyznać są 2 generacje do tyłu i wszelkie bajery są dodatkowymi kontrolerami, jeśli w ogóle będą. Z drugiej strony oferta płyt X99 posiada więcej normalnych modeli bez ledów i wątpliwej jakości dodatków dla graczy, no bo jednak jest pozycjonowana jako poważniejsza platforma. Do tego możesz poszukać używanych płyt i procków bo X99 nie jest już nowe. Czy wśród płyt Z390 pojawi się choć jeden model bez oświetlenia led Full RGB i gaming w nazwie? Może być ciężko, jeśli pojawi się jakiś tańszy zwykły model to może być biednie wyposażony, aczkolwiek może np. Asrock zrobi coś ciekawego.

Tak czy siak Z390 jeszcze nie ma i gdybym miał brać zestaw teraz, unikałbym Z370 który za kilka lat może być inwestycją opłacalną na miarę kupienia Pentiuma 4 Wilamette w 2002 roku. Punkt dla X99.

RAM

No niestety kupienie ramów w obecnym czasie jest inwestycją na miarę kupienia masła, czyli utopieniem pieniędzy, nie mamy jednak wyboru ani wpływu na to. Bardzo lubię HyperX Fury, które mnie jeszcze nigdy nie zawiodły i mają prosty wygląd bez udziwnionych radiatorów. Interesuje Ciebie 2400Mhz czy coś szybszego?

SSD

Poczekaj na upowszechnienie się tańszych modeli 3D-NAND 512GB na M.2 działających po NVMe, będą dużym skokiem w porównaniu do Plextora.

robi_10 pisze:Bonusowa kwestia - dobrze by było, gdyby dało się w miarę bezproblemowo zainstalować system inny, niż Windows 10.
Windows 7 ruszy jeszcze spokojnie na X99. W każdym innym przypadku i na każdej nowszej niż Skylake platformie w zależności od szczęścia zainstalowanie i używanie siódemki może być niemożliwe, albo bardzo utrudnione. Sam Intel przestał wydawać sterowniki pod Win 7 od Kaby Lake w górę. Z aktualnych platform tylko Ryzen posiada jeszcze nieoficjalne sterowniki wydane przez AMD i ciche wsparcie od nich pod Windows 7. Do Hackintosha X99 także będzie lepszy, a Linuks pójdzie nawet na mikrofalówce.

Podsumowanie

Skłaniam się delikatnie ku X99 i 6800K, który osobiście bym wybrał na Twoim miejscu, bo to ostatni przedstawiciel platformy których już nie będzie, sprzęt dojrzały, sprawdzony i ostatni z segmentu HDET na jakim ruszy Win7. W przypadku brania 8700K czekałbym na Z390. Może mimo wszystko warto dać szansę X299? Decyzja należy do Ciebie.

Upgrade zestawu - 6800K, czy 8700K?

: 22 lis 2017, 10:57
autor: robi_10
Zastanów się jednak czy zrobisz na 6800K 4.8-5 Ghz żeby dogonić 8700K na stocku z uwzględnieniem nadrobienia różnic tych kilku generacji dzielących Broadwella i Cofee Lake, bo jednak te kilka procent zegar w zegar różnicy jest
Zależy od sztuki, ale pewnie da radę. Pytanie tylko ile prądu to będzie wpylać... Zresztą nie mówiłem, że OC jest aż tak konieczne w tym momencie, ale myślę, że to bardziej przyszłościowa opcja - 2500K pokazał, że OC dodaje procesorowi jeszcze kilka lat "świeżości", tutaj będzie pewnie podobnie, podczas gdy osoby z i5-2300/2400 mogą sobie pluć w brodę, że kiedyś zaoszczędziły te kilka złotych.. ;)
LGA2011/X99 to już martwa platforma, a jest bardzo duża szansa że Z370 nie będzie obsługiwać Cannonlake, może warto poczekać na Z390?
Z pojęciem "przyszłości" platformy to już się pogodziłem - teraz w zasadzie nie ma szans, że cokolwiek wstecz będzie kompatybilne - hajs w korporacjach musi się zgadzać, a zwykły klient i tak zabuli, niestety... Przynajmniej postęp przystopował na tyle, że można kilka generacji po drodze sobie odpuścić przy upgradowaniu sprzętu bez większego bólu.

Jeśli chodzi o czekanie - prawda jest też taka, że do zakupu przymierzam się jakoś od miesiąca, i znudziło mi się czekanie na nowe procesory, tym bardziej gdy widzę, że 6 generacja w porównaniu do najnowszej wciąż pokazuje pazur.

W używane procesory i mobo nie będę się bawił, bo mi się to nie opłaca.
No niestety kupienie ramów w obecnym czasie jest inwestycją na miarę kupienia masła, czyli utopieniem pieniędzy, nie mamy jednak wyboru ani wpływu na to. Bardzo lubię HyperX Fury, które mnie jeszcze nigdy nie zawiodły i mają prosty wygląd bez udziwnionych radiatorów. Interesuje Ciebie 2400Mhz czy coś szybszego?
O widzisz, dobrze się składa, bo akurat dokładnie te pamięci (2x8GB) 2400MHz mogę kupić za około 160$. Jeśli warto, to zaraz zamawiam. Czy potrzebuję coś szybszego? Odpowiem pytaniem na pytanie - a czy jest jakaś zauważalna różnica pomiędzy takimi pamięciami, a tymi szybszymi, że warto dopłacać? Bo tyle wiem, że "za moich czasów" to niezbyt się chyba opłacało. Dodatkowo - nie widzę także przeszkód, aby takie pamięci także nieco podkręcić.
Windows 7 ruszy jeszcze spokojnie na X99. W każdym innym przypadku i na każdej nowszej niż Skylake platformie w zależności od szczęścia zainstalowanie i używanie siódemki może być niemożliwe, albo bardzo utrudnione. Sam Intel przestał wydawać sterowniki pod Win 7 od Kaby Lake w górę. Z aktualnych platform tylko Ryzen posiada jeszcze nieoficjalne sterowniki wydane przez AMD i ciche wsparcie od nich pod Windows 7. Do Hackintosha X99 także będzie lepszy, a Linuks pójdzie nawet na mikrofalówce.
No to kolejny punkt dla X99, nawet nie wiedziałem, że już kompletnie nie ma wsparcia dla nowszych platform. Hackintosh akurat schodzi na drugi plan, bo nie mam czasu i chęci aby się tym bawić. Standardowo Linux będzie u mnie jako główny system, Windowsa chcę do gier, ewentualnie jakichś koszmarnych uczelnianych projektów na "ssijszarpie"
Skłaniam się delikatnie ku X99 i 6800K, który osobiście bym wybrał na Twoim miejscu, bo to ostatni przedstawiciel platformy których już nie będzie, sprzęt dojrzały, sprawdzony i ostatni z segmentu HDET na jakim ruszy Win7. W przypadku brania 8700K czekałbym na Z390. Może mimo wszystko warto dać szansę X299? Decyzja należy do Ciebie.
Po twoim poście także bardziej przychylam się ku X99. Do X299 po przeczytaniu testów nie jestem w ogóle przekonany, bo nie ma ona w mojej opinii żadnych zalet - przyrost wydajności względem X99 jest znikomy (podobno w niektórych przypadkach przez jakieś zmiany w pamięci cache procesorów są nawet lekko uwstecznione), a glut nie pozwoli na osiągnięcie sensownych wyników. A, no i wychodzi nieco drożej :P. Plany z Z390 odrzucam, bo nie chce mi się już dłużej czekać - fajnie by było skompletować zestaw jeszcze w tym miesiącu, a jakby doszły do tego jakieś opóźnienia pokroju tych z Coffee Lake, to pewnie i w przyszłym roku mógłby być problem ze skompletowaniem całości - w najgorszym przypadku.

Dzięki za post, jeśli się nie rozmyślę, albo nie wpadnie mi do głowy jakiś inny argument za/przeciw, to pewnie jeszcze w tym tygodniu zamawiam zestaw. Odnośnie mobo pod X99, jak rozumiem, ASRock X99 Extreme4 wypada chyba ok jak na swoją cenę? Z obecnego ASRocka na P67 jestem bardzo zadowolony, toteż wyjątkowo chętnie poleciałbym już po tej samej marce ;)

Upgrade zestawu - 6800K, czy 8700K?

: 26 lis 2017, 21:09
autor: urban92
robi_10 pisze: a czy jest jakaś zauważalna różnica pomiędzy takimi pamięciami, a tymi szybszymi, że warto dopłacać?
Tak, różnica między 2400 a 3200Mhz jest zauważalna i wynosi około 0,1s w SuperPI :trollface: Moim zdaniem nie warto brać szybszych.

Zapomniałem o jeszcze jednej fajnej rzeczy związanej z X99. Jak znudzi się Tobie 6800K to na LGA2011-3 wchodzą Xeony do 22 rdzeni :rotfl:

Upgrade zestawu - 6800K, czy 8700K?

: 07 gru 2017, 15:23
autor: robi_10
Klamka zapadła, wybór padł na 2011-3. 6800K, wraz z RAM'em (HyperX Fury) i płyta (ASRock X99 Extreme4) już zajechały. Chłodzenie podobno też jest do odbioru, także dziś mam nadzieję złożyć wszystko do kupy. Dzięki za pomoc w dokonaniu wyboru :)

Upgrade zestawu - 6800K, czy 8700K?

: 10 gru 2017, 23:22
autor: urban92
Ile dałeś za cały zestaw jeśli można wiedzieć?

Upgrade zestawu - 6800K, czy 8700K?

: 11 gru 2017, 13:51
autor: robi_10
Płyta 839zł, Procek + RAM jakoś koło 1300zł + 309zł vatu, chłodzenie 349zł, także prawie 3 klocki poszły z dymem :/