Strona 1 z 1

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 15 kwie 2017, 13:35
autor: urban92
Redstone 3 będzie dostępny tylko na telefony na których będzie oficjalny RS2:
Microsoft Lumia 550
Microsoft Lumia 640/640XL
Microsoft Lumia 650
Microsoft Lumia 950/950 XL

HP Elite x3
Alcatel IDOL 4S
Alcatel OneTouch Fierce XL
SoftBank 503LV
VAIO Phone Biz
MouseComputer MADOSMA Q601
Trinity NuAns NEO
Co z resztą? Chłód, zima, halucynacje z niedożywienia i śmierć. Chyba że ktoś będzie niggerował rejestr i podawał się za nowszą Lumię co być może będzie działało jakiś czas, ale to Microsoft też jest w stanie zablokować. Zapewne Windows Update będzie wykrywać typ procesora i nie pozwoli na instalacje nowszej wersji na żadnym z urządzeń ze Snapdragonami S4/400/800. Skoro mogli na PC zablokować aktualizacje Windows 7 i 8.1 na nowszych prockach, to i da się tym bardziej na telefonie.

Smutny to dzień, gdyż nikt już nie ma wątpliwości że brak wsparcia dla 95% Lumii to symboliczny koniec. Dziś w pewien sposób kończy się dla wielu z nas przygoda z Windows Phone i Mobile, systemu który swego czasu był ratunkiem od mulącego Androida i drogiego IOS, mającego szansę bycia poważnym graczem na rynku systemów mobilnych, jednak kompletna klapa Windows 10 Mobile pokazała że koncepcja jednego systemu na skrajnie różne urządzenia wymyślona w "późnym post-pc" nie sprawdziła się. Rynek zweryfikował potrzeby ludzi, którzy chcieli po prostu mieć kilka urządzeń uzupełniających się funkcjonalnością, z różnymi systemami, interfejsami i aplikacjami. Stara maksyma "jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego" wygrała. Wygrał także Apple.

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 15 kwie 2017, 21:09
autor: Onset
Stawiając proxy do WU myślę, że można pewne rzeczy ominąć - tak się przecież robiło kiedyś. ;)

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 15 kwie 2017, 21:21
autor: lolasher
Wydaje mi się, że pobieranie aktualizacji przez proxy zablokowali już dawno temu.

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 16 kwie 2017, 16:35
autor: pc.qwerty
kompletna klapa Windows 10 Mobile pokazała że koncepcja jednego systemu na skrajnie różne urządzenia wymyślona w "późnym post-pc" nie sprawdziła się. Rynek zweryfikował potrzeby ludzi, którzy chcieli po prostu mieć kilka urządzeń uzupełniających się funkcjonalnością, z różnymi systemami, interfejsami i aplikacjami. Stara maksyma "jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego" wygrała. Wygrał także Apple.
Kompromitacja na całej linii, jednak sądzę że to właśnie W10 był końcem mobilnego Windowsa, chyba zgodzicie się że nawet dzisiaj po wielu aktualizacjach system gdzieniegdzie wygląda i działa tak, jakby był zlepiony taśmą izolacyjną i trytytkami. Jakkolwiek oceniamy początki Windows Phone trzeba przyznać, że platforma od początku miała jasno postawioną (i całkiem niezłą) perspektywę rozwoju, teraz nie zostało z niej nic, a rozwój odbywa się na zasadzie spóźnionego kopiowania pomysłów z innych platform. Doskonałym tego przykładem jest np. stopniowe odchodzenie od interfejsu metro na rzecz hamburgerów. Chciałbym zobaczyć człowieka który na 5" telefonie jest w stanie dosięgnąć palcem prawej ręki do krawędzi ekranu, bo 'wyciąganie' tego menu działa jak chce, czyli nie działa.

Brak pomysłu na mobilną platformę widać też w takich genialnych pomysłach jak oddzielenie 'podstawowych' aplikacji od systemu i przeniesienie ich do sklepu. Oczywiście na papierze wygląda to genialnie bo ma umożliwić ich aktualizowanie bez podmiany całego systemu, tylko w wykonaniu Hindusów z MS to oczywiście nie działa. Genialnie widać to na przykładzie galerii która została odspawana od systemu i włącza się nawet kilka sekund, a przez rok udało im się dodać jasny tryb i zmienić ikonkę udostępniania.

Wychodzi na to, że Ballmer wraz ze swoją co najmniej ekscentryczną osobowością zabrał z tej firmy również to "coś" dzięki czemu wielu z nas zaczęło uwielbiać WP8 mimo tragicznej przeszłości WP7 i odcięcia urządzeń ze starszą wersją systemu (a teraz to już który raz będzie?). W dobie chińczyków już nie ma sensu rozważać zakupu jakiegokolwiek urządzenia z mobilnym Windowsem, bo jakie by ono nie było, i tak nie będzie wspierane dłużej niż 2 lata, because fuck you. I w sumie piszę to z goryczą, bo nie wygląda na to, by klęska tego systemu spowodowała pojawienie się jakiejś sensownej alternatywy dla identycznie wyglądających Samsungów, czy iPhone'ów bez slotu SD i gniazda słuchawkowego. To może teraz Sailfish?

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 16 kwie 2017, 17:52
autor: urban92
Jakkolwiek oceniamy początki Windows Phone trzeba przyznać, że platforma od początku miała jasno postawioną (i całkiem niezłą) perspektywę rozwoju
Wychodzi na to, że Ballmer wraz ze swoją co najmniej ekscentryczną osobowością zabrał z tej firmy również to "coś" dzięki czemu wielu z nas zaczęło uwielbiać WP8
To prawda, WP 8/8.1 miał "to coś" dzięki czemu naprawdę chciało się używać tego systemu, co potwierdza fakt że swego czasu 90% Techvortalu miało Lumie. Gdyby podjęto decyzję by rozwijać nadal Windows Phone jako osobny mobilny system miałby o wiele większą szansę na sukces.
Kompromitacja na całej linii, jednak sądzę że to właśnie W10 był końcem mobilnego Windowsa
Popieram, gdy zobaczyłem pierwszy build Windows 10 Mobile w akcji już miałem przeczucie że ten system jest skończony, tak pisałem po testach pierwszego buildu insidera na początku 2015 roku:
Może trochę się czepiam i za bardzo polubiłem swój telefon z 8.1, ale trochę żal starego Windows Phone bo wraz z Windows 10 kończy się pewna epoka stabilnego, szybkiego i dopracowanego systemu na telefony. Teraz błędy desktopowego Windows będą ściśle związane z tym mobilnym. Microsoft wraz z pełną unifikacją kodu wyrównał poziom obu tych systemów, niestety w dół. Szkoda też starego Modern UI 1.0, to co wprowadzono w Win 10 ma mało wspólnego z Modern UI w ogóle.
I w sumie piszę to z goryczą, bo nie wygląda na to, by klęska tego systemu spowodowała pojawienie się jakiejś sensownej alternatywy dla identycznie wyglądających Samsungów, czy iPhone'ów bez slotu SD i gniazda słuchawkowego. To może teraz Sailfish?
Alternatyw jest o wiele więcej niż kiedyś. Jest Salfish który według Pisarza działa całkiem fajnie, są chińskie wytwory Xiaomi z MIUI które są bardzo zamknięte jak na Androida, ale można tam zrobić o wiele więcej niż WP, prócz tego jest masa innych tanich chińczyków z porządna specyfikacją na które możemy zainstalować co tylko dusza zapragnie.

Ogólnie sam AOSP zrobił ogromny postęp od czasów kiedy uciekaliśmy na WP, teraz custom romy dostosowują się powoli do niego, a nie odwrotnie, co widać po resecie prac nad Cyanogenmodem który przekształcił się w Lineage OS. Android wygrał okres rozwoju świata mobilnego tak samo jak Windows NT wygrał rozwój ery PC, nie tylko hardware wyprzedził software, ale także sam system dojrzał. Rozkład "ragequitów" od mobilnego Windows wygląda mniej więcej tak jak rozkład udziału na rynku pozostałych systemów, 70% przeszło na Androida, 30% na WP, jakiś margines pisarzy na Salfishe i inne hipsterskie systemy.

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 17 kwie 2017, 8:44
autor: PisarzKsiazkowicz
WP 8.1 po prostu działał i miał bardzo wygodny, prosty interfejs. Zgadnijcie, które z tych rzeczy są w W10m. ;)

Wszystkie inne hipsterskie systemy praktycznie umarły. Ubuntu które nigdy nie wystartowało zostało anulowane, Tizena nie liczę, BlackBerry umarło, W10m to kpina z życia. Zostaje Sailfish, który jakoś sobie radzi. Jolla podpisuje jakieś umowy z rosyjskim rządem, który boi się hamerykańskiego szpiegowania od Googla. Ale czy będzie kiedykolwiek tą "trzecią siłą" na rynku mobilnym? Wątpię. Dla wielu ludzi to niestety będzie taki "gorszy Android", a po co to komu?

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 17 kwie 2017, 11:34
autor: pc.qwerty
Czyżby paradoksalnie okazało się, że uwalenie Astorii było gwoździem do trumny? Paradoksalnie, bo obawiano się (całkiem słusznie) obniżenia jakości aplikacji, z drugiej strony wielu użytkowników było już napalonych na aplikacje Androida na WP, nie wspominając o tym że i tak wiele firm porzuca wsparcie mobilnego Windowsa.

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 19 kwie 2017, 9:22
autor: urban92
Czyżby paradoksalnie okazało się, że uwalenie Astorii było gwoździem do trumny? Paradoksalnie, bo obawiano się (całkiem słusznie) obniżenia jakości aplikacji, z drugiej strony wielu użytkowników było już napalonych na aplikacje Androida na WP
Astoria po dopracowaniu mogła uratować Windows 10 Mobile, ale nie dałaby najmniejszej szansy dla UWP, robiąc z mobilnego Windows launchera dla androidowych aplikacji. W sumie teraz to API jest tym bardziej skazane na porażkę, ale Microsoft za daleko zabrnął żeby się z tego wycofywać i robić reset prac do Windows 7...

Obawiano się także że zostawienie instancji Androida czy to w formie wirtualizowanego kontenera czy w formie nakładki na LXSS całkowicie zniszczyłoby wizerunek bardzo bezpiecznego systemu jakim zawsze był Windows Phone/Mobile i była to też prawda, bo Astorię złamano na XDA już kilka dni po jej upublicznieniu, rootując system gościa i dodając gappsy.

Dla mnie jako aktywnego użytkownika Lumii w tamtym czasie, oraz testera Windows 10, Astoria była ratunkiem aby móc używać aplikacji których nigdy nie będę miał na WP. W dupie miałem Snapchaty, zależało mi bardziej np. na normalnej aplikacji wyświetlającej opóźnienia pociągów. Działało to naprawdę nieźle, mimo wirtualizacji. Kiedy anulowano Astorię jeszcze byłem w stanie zrozumieć że to dla ratowania spójności systemu i w ogóle, ale anulowanie bez żadnego powodu Messaging Everywhere tylko po to żeby zrobić z niego narzędzie przymusu do mobilnego Skypa przebrało miarkę. Zrozumiałem że skoro nie mogę wygrać ze swoim wrogiem jakim był Android powinienem się do niego przyłączyć... i w ten sposób na nowo odkryłem korzystanie ze smartfona. Wiadomo że Google rzuca coraz więcej kłód pod nogi z powodu monopolu jaki posiada, ale póki istnieje AOSP, będzie zawsze można dostosować system pod siebie, a nie widzimimisię "ekspertów".

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 19 kwie 2017, 11:13
autor: winuser
Ja rozwój Windows 10 Mobile obserwowałem z najgorszego możliwego miejsca, bo sprzed ekranu Lumii 520 :P
O ile w początkowych wersjach ten system był nawet używalny na słabej przecież 520 (a używałem go dość długo, chyba do czasu wydania wersji final), o tyle w najnowszej wersji (bodajże CU) - oczywiście instalowanej niggerską metodą z CustomROM po odblokowaniu bootloadera jest to tragedia. System się zawiesza w losowych momentach, aplikacje ładują się wolno a spójność wizualną trafił jasny szlag.
Z perspektywy czasu uważam, że dobrą decyzją była przesiadka na Nokię N9 a potem na iPhone 5s. Na Japku nie ubiją mi fb Messengera z dnia na dzień, by wymusić przesiadkę na nowszy system :P (mimo swojej ociężałości i ułomności fb Messenger jest jedną z ważniejszych aplikacji z których korzystam, nie wszyscy przekonali się do Signala :( )

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 21 kwie 2017, 16:09
autor: pc.qwerty
Na Japku nie ubiją mi fb Messengera z dnia na dzień, by wymusić przesiadkę na nowszy system
A to nie było tak, że razem z aplikacją na WP8 zbrickowali również wersje na starsze iOS-y?

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 21 kwie 2017, 16:35
autor: winuser
Szczerze powiedziawszy nie słyszałem o tym, żeby na iOS ubijali. Na iOS 9.3.5 nadal działa, to najstarszy jaki mam.

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 21 kwie 2017, 23:53
autor: PisarzKsiazkowicz
Na Japku nie ubiją mi fb Messengera z dnia na dzień, by wymusić przesiadkę na nowszy system
A to nie było tak, że razem z aplikacją na WP8 zbrickowali również wersje na starsze iOS-y?
Zbrickowali, tak samo jak na starym Androidzie. Ale tam można wgrać hinduskiego Messengera Lite.

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 25 kwie 2017, 8:27
autor: urban92
BTW, zerwali wspólną bazę kodową mobilnego systemu ze stacjonarnym, buildy nie są już wydawane wspólnie, na PC jest Redstone 3, na telefonach jakiś przedziwny twór nazwany "Redstone 2 Feature Update", który jest zupełnie inną linią rozwoju systemu wychodzącą od RS2. Dona pisze że jest to tylko rozwiązanie tymczasowe, jednak ja uważam że robią tylko dobrą minę do złej gry i możliwości są dwie:

- widzą ostatnią szansę na ratunek systemu mobilnego, oddzielając go od systemu dla PC
- powoli wygaszają system mobilny, planując wydać tylko małą aktualizację Redstone 2 FU dla obecnie wspieranych modeli, bo muszą wywiązać się z umowy o zapewnieniu wsparcia, co byłoby dokładnie taką samą zagrywką jak zrobienie WP 7.8.

Jak myślicie?

BTW2: Instalacja aktualnych buildów na starych telefonach przez niggerowanie rejestru jeszcze działa.

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 09 paź 2017, 7:06
autor: funcek
Zagadka rozwiązana, M$ sam się przyznał do zbrickowania systemu.

Windows 10 Mobile RS3 Insider - Ogólna dyskusja

: 09 paź 2017, 20:25
autor: urban92
Tak, oficjalnie potwierdzono koniec linii mobilnej systemu.